Běhej Lesy Karlštejn

Asi před dvěma lety jsem zaznamenala nový seriál běžeckých závodů Běhej lesy. Přišlo mi, že je kolem toho příliš mnoho povyku na to, že se jedná jen o další masovou akci, kde hlavním (či jediným?) cílem je vytáhnout ze z lidí spoustu peněz. Pak se ke mě začaly dostávat pozitivní ohlasy účastníků. Dále jsem zjistila, že během jednoho dílu tohoto seriálu se probíhá přímo lomem Velká Amerika, který je běžně nepřístupný. A byla jsem ztracená…

S poměrně velkým předstihem tedy registruji sebe i Pavla na 19 km dlouhou trasu závodu Běhej lesy Karlštejn. Ano, potáhneme se přes půl republiky kvůli pár upoceným kilometrům. (No dobře, spojíme to s prodlouženým víkendem a bude to fajn 🙂 Myslím, že se včasnou registrací jsme dobře udělali. Závod byl pár týdnů před startem vyprodán a Radim se Soňou číslo kupovali od kdo ví koho, kdo ví jak (tomu já nerozumím a ani se to nechci učit).

Sobota 5. 5. je zde. Krátce po obědě necháváme auto nad obcí Mořina. Shodou okolností přímo u vyhlídky na Velkou Ameriku. Je obrovská a nádherná. Fascinuje mě už při pohledu shora.

IMG_20180505_122538

Po části trasy běhu přicházíme do zázemí závodu. Bez fronty vyzvedáváme startovní čísla a pak už se jen tak poflakujeme zázemím. Dáme vynikající zmrzlinu, chvíli se válíme na trávníku, fotíme se, díváme se na dětské závody (to byla fakt sranda), které jsou součástí podniku a rozhodně nemám pocit, že bychom se nudili. Potkávám se s pár známými a pak už dorazí Radim se Soňou a čas utíká ještě rychleji.

IMG_20180505_140909

Organizované rozcvičky se neúčastním, čas radši prostojím ve frontě na záchod. Běžím netradičně s telefonem. Vzhledem k tomu, jak bídně jsem se cítila při běhu v týdnu před závodem, nemám v plánu se nikam honit a čas je to poslední, o co mi jde. Cílem závodu je si ho užít a tak mám v plánu i fotit.

Čas strávený v koridoru mi přijde nějaký dlouhý. Pavel startuje z přednějších řad, my s Radimem tradičně z těch zadních. Radim hlídá čas a říká, že jsme měli odstartovat už před 5, 10, nevím kolika minutami. Nakonec bez nějaké větší přípravy je tu start a pak se proploužíme startem i my.

Hned od začátku jsem nějaká dezorientovaná a tak jsem ráda, že závodníků je opravdu spousta a já mám prakticky celou dobu za kým běžet. Ani nevím, jestli přijde prvně Karlštejn a pak lom, nebo naopak, na tohle mám Radima.

Běžím opravdu na pohodu. Kopce moc nevnímám (vím, že na trati jsou, ale díky volnějšímu tempu si je nějak nepřipouštím, a když to neběží, tak prostě bez výčitek jdu). Nikam se neženu, na druhou stranu se ale ani zbytečně neflákám. Chvílemi brzdím, abych Radimovi moc neutekla.

Trasa je krásná. Asfaltu málo a pak už polní a lesní cesty. V jednom seběhu se naprosto nečekaně přidává proud rychlých běžců, promísí se s námi pomalejšími a žene se kupředu. Kde se vzali moc nechápu. Nějaký vtipálek přeznačil trasu a ti rychlíci si zaběhli kus z kopce dolů a teď musí předbíhat nás, pomaláčky. Dokonce i Pavel nás předbíhá! O pár set metrů dál se situace opakuje: většina běžců pokračuje rovně krajem lesa, jiní se vydávají přes louku a nenechají se přesvědčit, že běží špatně. Vytahuji telefon a hledám mapu a Radim mě a další nasměruje správným směrem.

Kvůli většímu počtu běžců v jednom chumlu je na první občerstvovací stanici poměrně velký zmatek. Chybí voda, chybí ionťák, chybí ovoce. Trochu anarchie, někteří běžci si pití nabírají kelímky přímo z barelů. Nu co, aspoň vydechneme a pokračujeme dál.

Trasa mi trochu splývá, opravdu tentokrát nevím, kde byl jaký kopec, vím jen, že se mi jako celek moc líbila. Ani to nečekám a najednou lup, přímo před námi Karlštejn. Zastavujeme, fotíme. A pokračujeme dál. Tento kopec si pamatuji – vnímám, že Radim nadává.

Z mého pohledu krátce za Karlštejnem následuje další občerstvovačka, kde je situace daleko lepší a to i přes to, že se krátce před tímto místem k naší dlouhé trase připojuje trasa kratší. Kousek za občerstvovačkou předcházíme Soňu. Vypadá dobře a vyrovnaně. Možná prohodíme i pár povzbuzujících vět, nevím. Ptám se Radima, zda pokračuje se mnou či se Soňou. Zdálo se mi, že trochu váhal, ale i dál běžíme společně.

Běžíme lesem a já mezi stromy tuším lomy. Někteří chodí i za zátarasy a fotí si vyhlídky. Bez toho se obejdu a pokračuji dál. Velká Amerika už je určitě nedaleko. Běžíme dolů, dolů, zatáčka a najednou před námi obrovská otevřená železná vrata a za nimi tunel delší, širší a vyšší, než jsem si ho kdy představovala. Vstup do Velké Ameriky.V tunelu je i přes osvětlení tma. Zlepší se to, když sundám sluneční brýle. Vybíháme z tunelu a jsem fascinovaná. Nevím, kde nejlépe zastavit a kde nejlépe fotit. Skoro na dně lomu stojí trojice indiánů a hraje na hudební nástroje – parádní atmosféra. Důvěrně známé zvuky běžeckého závodu v tomto prostoru znějí tak nějak jinak. Otočka na konci lomu a my zase stoupáme nahoru. Jen kousíček před tunelem potkáváme Soňu, Radim se s ní fotí a pak pokračujeme dál.

IMG_20180505_193506

Do cíle je to už jen kousek, asi kilometr. Jsme jen kousíček od našeho auta a já už vím, kudy se poběží – celé to bude z kopce. Zcela nekolegiálně se vykašlu na Radima a běžím sama. Předbíhám strašnou kopu lidí a v posledních metrech cílové rovinky ještě orvu 3 chlapi. Výsledný čas 2:09:06 – očekávání jsem neměla víceméně žádná, takže jsem spokojená.

V cíli jako prvního vidím Pavla, čeká na mě s vodou a úsměvem. Pro mě nejideálnější doběh do cíle. Dostávám medaili, jdu si pro pití, za chvíli po mě dobíhá Radim a pak i Soňa.

Soňa patří mezi ty, na které se medaile nedostane, ale zdá se, že to bere sportovně. Ono zajistit takhle obrovskou akci není jednoduché a je jasné, že ne vždy všechno vyjde. S tím účastník nic neudělá a tím, že se bude rozčilovat a vyčítat už vůbec ne. Škaredých komentářů k závodu je plná fb stránka.

Můj osobní dojem ze závodu je opravdu kladný a já se už teď těším na srpen do Jizerek, na Jizerskou 50 RUN, která pro mě bude opravdovou výzvou.

2 komentáře: „Běhej Lesy Karlštejn

  1. Pingback: Svatý Jan pod Skalou | Během, kolem, životem

  2. Pingback: Zbiroh, Žebrák a Berounka na kole | Během, kolem, životem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s