Svatý Jan pod Skalou

Malá obec ve Středočeském kraji, na břehu říčky Loděnice, ze všech stran sevřena lesy, kopci a skalami. Na tomto místě se prý v 9. století usadil poustevník Ivan a o pár set let později zde vznikl benediktinský klášter. Podle některých je to prý snad i nejhezčí místo ve středních Čechách. Pod to úplně nevím, jestli se podepsat, za návštěvu však určitě stojí.

DSCN3034

Vesnička je to opravdu malá, parkovací kapacity však v době našeho příjezdu (kolem 8h ráno) vypadaly více než dostatečně. Parkování je zpoplatněno více méně symbolickou částkou, záleží, které z asi tří parkovišť si vyberete (asi 60,-/den).

Na poměrně malém území se nachází spousta památek a zajímavých bodů. Oba mám s Pavlem rádi vyhlídky a rozhledny, tak bez váhání jako první cíl naší vycházky volíme vyhlídku „u kříže,“ přímo nad klášterem. Procházíme kolem kaple Povýšení sv. Kříže, do které je možné dveřmi nahlédnout. Už v tomto místě výhledy vypadají slibně. Cesta dál stoupá smíšeným lesem, lesní cesta se změní na lehce kamenitou, a už jsme nahoře. Nikde nikdo, paráda.

Pokud bychom měli více času, pokračovali bychom dál po naučné stezce až k bývalému vápencovému lomu, spěcháme ale na BL Karlštejn. Scházíme tedy prakticky stejnou trasou, kousek za kaplí se ale odpojujeme doprava a vycházíme u hřbitova, kterému dominuje novogotická kaple sv. Maxmiliána. Je vidět, že kaple se postupně opravuje, zábradlí u schodiště a všechny dveře září novotou.

Přecházíme přes řeku a opět stoupáme, na další vyhlídku, zvanou „Mramor“. Výhled na to samé, a úplně jiný. Skála, slunce, motýlci, teplomilná květena, všude kolem lesy a skalní hradby.

Pak už se zastavujeme jen v centru obce, v kostele Narození sv. Jana Křtitele, kde se nesmí fotit. Tento kostel je prý největším na Berounsku. Skoro se tomu ani nechce věřit… Barokní výzdoba je ovšem nádherná. Přímo z kostela se vstupuje do jeskyně sv. Ivana, kde prý tento poustevník přebýval. Částečně jde o jeskyni, částečně o jakousi předchozí kapli, každopádně obojí překvapí svou rozlohou. Vstupné je dobrovolné. Areál samotného kláštera je nepřístupný, neboť v něm sídlí vyšší odborná škola pedagogická.

Pak už jen krátké ochomýtání se na návsi: ochutnat vodu Ivanka z pramene, která je prý údajně léčivá (no nevím, od výletu mě trápí jakýsi bacil) a podívat se na kopii mariánského sousoší.

mapa zajímavých míst – tento okruh vám zabere přibližně půl dne pohodovou chůzí. Když mapu prozkoumáte podrobněji, zjistíte, že spoustu zajímavých míst v okolí jsme nenavštívili (časová tíseň a hlavně jsme se nechtěli úplně zrušit před závodem).

Pro hladovce doporučím Hospůdku u Krobiána v sousední obci Hostim. Ceny mírné, pan vedoucí příjemný a vtipný, obsluha rychlá a jídlo vynikající. Zahrádka před hospůdkou měla takhle v květnu jedinou nevýhodu: květy kaštanů vám padají do jídla (ať už na kachní stehýnko nebo chřestové rizoto s chřestem, který vypěstoval sám pan vedoucí).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s