Rozhledna Nedánov

Hezká či zajímavá místa člověk nemusí hledat stovky kilometrů od domova. Tentokrát jsme vyrazili asi do 25 km vzdálené jihomoravské obce Boleradice, která je tak trochu sevřena mezi kopci, které jsou pokryty lesy a vinohrady.

DSC_0039.jpg

Vyrážíme po zelené turistické značce, cesta stoupá prakticky hned z centra obce. Jedná se o asfaltku, víme, že nahoře u rozhledny má být parkoviště, někteří návštěvníci tuto možnost evidentně využívají. Jdeme mezi sady a vinohrady, z nichž některé jsou dost zchátralé a zanedbané. Asi po kilometru přicházíme k první vyhlídce, za dalších pár set metrů je krásně opravená boží muka, ale rozhlednu pořád není vidět.

Vyloupne se nad námi až jsme téměř u ní. Dřevěná, 26 m vysoká rozhledna na kopci Nedánov. Tento vrch a jeho okolí není nezajímavý. Archeologické nálezy ukázaly, že byl kdysi dávno osídlený, nedaleko bylo nalezeno i slovanské sídliště a pohřebiště. Vrchu se však dotkla i moderní historie. Koncem minulého století zde byl proveden průzkumný vrt hluboký přes 5 km, jehož cílem bylo odhalit ložiska ropy a zemního plynu a hlavně jejich vydatnost. Evidentně to nedopadlo, vrt byl zrušen a zakryt betonovou plochou (právě tou, na které se dá parkovat).

Výhled z rozhledny se otevírá zejména na jihovýchod, jih, a západ. Za naší návštěvy byl celkem opar, takže i poměrně nedalekou Pálavu jsme viděli dost nejasně. I tak stál výhled za to.

Cestu dolů jsme zvolili trochu jinou: u již zmíněné boží muky jsme odbočili a vydali se k dřevěnému sousoší Cyrila a Metoděje, kteří z pahorku shlíží na Boleradice, prý směrem, kde se našlo ono slovanské pohřebiště.

DSC_0069

Cesta dolů do obce by už byla pohodička …. kdybychom omylem nesešli z cesty a nemuseli se prodírat jakýmsi zarostlým úvozem. Ale tak, zase bylo dobrodrůžo 🙂


délka okruhu: cca 5 km
k rozhledně i sousoší možnost dojet autem
rozhledna volně přístupná

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s