Den otevřených dveří na Býčí skále

Býčí skála, jeskyně, která se nachází ve střední části Moravského krasu, není veřejnosti běžně přístupná. Jen pár víkendů do roka, zpravidla v květnu nebo v červnu, se otevře návštěvníkům. Zájem je velký, rezervace se neprovádí a je tak docela možné, že si na prohlídku pěkně počkáte.

IMG_20180616_083519[1]

My jsme se vypravili hned na 9 h ráno, tak, abychom stihli hned první prohlídku. S parkováním nebyl (v tuto poměrně brzkou dobu) problém. Čas před prohlídkou jsme strávili na zatravněném plácku před jeskyní pozorováním řvoucích dravců na obloze. Jak nám řekl pán z CHKO, jedná se o sokoly, stěhovavé, kteří hnízdí v opuštěném krkavčím hnízdě na jedné ze skalních říms. Díky jeho dalekohledu jsme se mohli podívat i přímo do hnízda, kde setrvávalo ještě jedno lenošné mládě, které odmítalo vylétnout. Byl to zajímavý zážitek. Na fotkách na mobilu nám pak ještě ukázal, jak tato mláďata vypadala několik týdnů zpět (takové bílé ochmýřené kuličky) a jak vypadají jejich rodiče.

Přesně v 9h si nás u vstupu do jeskyně vyzvedne skupinka jeskyňářů a my vstupujeme do vnitřku této skalní masy. Hned vstupní prostor je monumentální, rozlehlý, vysoký, skoro se to ani popsat nedá. A taková (nepopsatelná) je prakticky celá turistická trasa, která měří asi 750 m. Nečekejte betonové chodníčky a parádní osvětlení, toto není prvoplánově turistická atrakce, přesto (a nebo spíš právě proto) má toto místo svou atmosféru. Nečekejte ani krápníkovou výzdobu, v přístupných částí jeskyně prakticky žádná není, protože všechny krápníky prý nechal olámat hrabě z Lichtenštejna, aby si jimi mohl vyzdobit svou umělou jeskyni. Ale když vám bude pan jeskyňář popisovat, co se nachází v horních či spodních patrech jeskyně, bude vám představivost pracovat na plné obrátky. Když vám bude říkat, jak rychle a do jaké výšky je schopná nastoupat voda při povodních, bude vám možná, stejně jako mě, běhat mráz po zádech.

Dál je tady zbytečné popisovat, co přesně v jeskyni uvidíte a uslyšíte, stejně si toho moc nepamatuju a těm geologickým věcem moc nerozumím. Každopádně stojí za to si pohlídat, kdy dny otevřených dveří jsou, pořádně se obléci a těch téměř 90 minut v jeskyni strávit. Ať se vám líbí!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s