Plavání dětí

Docela dlouho jsem si hrála s myšlenkou, zda s naší malou slečnou chodit či nechodit plavat. Hodnocení rodičů jsem slyšela veskrze pozitivní, navíc náš malý vodní živel miluje koupání, tak jsem si řekla, že to zkusíme.

Hned při hledání vhodného kurzu přišel šok, a tím je cena. V našem plaveckém centru je to cca 300 kč za lekci. Podotýkám, že lekce s lektorkou je půlhodinová! Další půlhodinku pak můžeme strávit ve wellness. Uf teda. I přes tuto cenu jsme se do toho rozhodli jít a to v dceřiných necelých 9 měsících. (Jinak takto  veřejně s dětmi plavat je možné od 6 měsíců).

Plavky:
Bylo potřeba vyřešit i plavky. V zásadě jsou dvě možnosti, a to plavky jednorázové (ve stylu plen) a neoprenové. Oboje fungují na stejném principu, moč propustí, stolici by měly udržet. Nevýhodu jednorázových plavek spatřuji zejm. v tom, že nasáknou vodu a pak táhnou dítě dolů. To se dočtete všude. Sama jsem si to ověřila v létě, když jsme zkoušeli dovádět na zahradě v bazénu. A pak taky zbytečný odpad a tak (však proto taky látkuju, že?). Takže za nás byla jasná volba plavečky neoprenové, které donesl naší malé Ježíšek. Doporučuji dítko dobře změřit. Ač malá ještě nemá rok, tak plavky má velikosti 1 – 2 roky a jsou jí tak nějak akorát.

Ukázková lekce:
Většina plaveckých center nabízí ukázkové lekce, kterých se přímo účastníte, a které jsou v přepočtu dražší než řádná lekce. Jakožto ekonomicky smýšlející člověk jsem ukázkovou lekci zavrhla a rovnou zakoupila lekcí 5.
Takže jak probíhala naše úplně první lekce? První půlka kurzu fakt dobrý, dokonce si i spokojeně broukala. Pak se něco pokazilo a najednou brek, slzy, nespolupráce. Upřímně, po takovém zážitku bych asi hodně přemýšlela, jestli na nějakou další lekci vůbec jít. No ale měly jsme je zaplacený, že, a tak jsme šly. A ono to bylo dobrý! A je to hodinu od hodiny lepší.
Do kurzu se postupně přidávají další maminky a musím říct, že velká většina dětí má (minimálně) tu první lekci stejnou, tedy s brečením. Ono není se čemu divit, je to něco naprosto nového a pak asi záleží na každém, zda se rozhodne to překonat nebo ne.

Jak probíhá taková lekce:
Lekce je malá, maximálně 8 maminek/děti. Každá lekce začíná a končí stejně, jakýmsi „rituálem,“ říkankou, a děti už pak tuší, co bude následovat. Žádná lekce ale zatím nebyla ještě úplně stejná. Někdy používáme plavací destičky, někdy pěnový kruh, někdy nic. Vše je doprovázeno říkankami a písničkami. Naše malá vypadá, že si to lekci od lekce užívá víc a víc. No a chytání barevných balónků, to nesmí chybět (a už to tak nějak patří k tomu závěrečnému rituálu).

Pokroky:
Máme za sebou 5 lekcí. Vidím obrovské pokroky. Například už na lekci malá nebrečí, většinou k tomu ani nesměřuje. Když ji potopím, nezpanikaří a sama se umí vynořit. Při pohybu ve vodě kope nožičkama, čímž si vlastně pomáhá udržet se nad vodou. (Nebo vlastně mě pomáhá udržet ji nad vodou). Řekla bych, že jí pohyb ve vodě pomáhá posílit svaly, je teď taková obratnější a čilejší.
Některé „cviky“ jsou takové, že nevím jak ji chytit a bojím se, že ji utopím.  Takové pak dělám tak nějak „po svém.“

A dál?
Budeme pokračovat! Pořídila jsem rovnou 10 lekcí. Bezprostředně před námi a po nás mají lekce starší děti, věk nedokážu odhadnout (2 roky?) a jsou hrozně šikovný, je vidět, že vody se nebojí a umí se v ní pohybovat. A to bych řekla, že je fajn základ do budoucna, pro opravdové plavání.
Mimochodem, zjistěte si, zda vaše pojišťovna na plavání nepřispívá 😉

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s