První zuby

Když jsme měli opravdu čerstvě naši slečnu, bolelo ji bříško. Bylo to u nás téma číslo jedna … a při konverzaci s kýmkoli o naší princezně nebylo možné toto trápení nezmínit. Reakce velké většiny byla: „No a to počkejte, až porostou zuby!“ Uf. Nic nepodpoří začínajícího rodiče víc.

Zuby rostou velmi individuálně. Někomu vyroste první ve třech měsících, jiný se ho dočká třeba až v 10. V našem okolí se dokonce traduje informace o jakémsi dítku, které se se zubem prý narodilo!

Převládá ale asi názor, že zuby rostou po půl roce. Poté, co dítě překročí tuto hranici, začnou se množit dotazy. „A co zuby?“ Vy, jako rodič, čekáte. Nic jiného totiž dělat nemůžete. Zuby, stejně jako všechno ostatní, má svůj čas. Čekáte, a sledujete. Téměř každé zamrčení, každé strčení ruky do pusinky, každé větší slintání … prostě každou odlišnost od standardního chování vašeho pokladu interpretujete jako „to už asi začínají zuby.“ A ono … ten první zub pořád nikde. Dítko se dostane zpět ke svému „normálu,“ vy konstatujete, že prostě tedy asi jen nemělo den nebo ho trápilo něco jiného a znovu vyčkáváte. A pak si jednoho krásného rána strčí váš prst do pusy a vy na spodní dásni ucítíte něco ostrého. Je to tady. PRVNÍ ZUB!

Na zvídavé dotazy o zubech můžete konečně odpovědět kladně: ano, už je tu první zub! Logicky následuje otázka, jak to u vašeho potomka probíhalo. Ať odpovíte jakkoli, vždycky se dozvíte něco jako:
– první zub je vždycky nejhorší!
– první zub nikdy nebolí moc!
– nejhorší jsou stoličky!
– nejhorší jsou špičáky!

… a tak každou odlišnost od standardního chování vašeho pokladu interpretujete jako „to asi roste další zub.“

Na uklidnění pro rodiče zoufalé z hrůzných nocí s rostoucími zuby musím konstatovat, že nakonec prostě vyrostou a bude klid.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s