Bez čeho jsme se (téměř) (ne)obešli

S dětmi je (bohužel) spjat naprosto neuvěřitelně obsáhlý marketing. Je strašná spousta věcí, které k péči o dítě potřebujete. Stejně tak je strašná spousta věcí, které potřebuje to dítě, aby nebyl ohrožen jeho vývoj. Tak to alespoň vypadá, když se začnete trochu zajímat o to, co pro (malé) děti existuje.

Z nejrůznějších důvodů a mimo jiné také proto, že hromadění věcí není naše hobby, se snažíme věci pořizované pro naši malou minimalizovat. A že se našlo věcí, které podle našeho okolí nezbytně nutně potřebujeme – a my se bez nich úplně klidně obejdeme! Stejně jako se našlo „blbostí na nic!“ a my si bez nich téměř neumíme představit naše současné fungování. Například?

Co opravdu nemáme, neměli jsme a mít nebudeme:

 • nůžky na nehty s kulatým hrotem: podle některých seznamů naprostá nutnost, kterou potřebujete hned do porodnice. Nevím. Stříhám nehtíky normálníma nůžkama na nehty a jde to dobře.
 • (vibrační) lehátko: na co?! Děti jsou v tom prý spokojené a zabaví se. Myslím, že děti jdou zabavit i jinak. Třeba tím, že si s nimi budou hrát rodiče. Nebo se taky naučí hrát si sami. Nebo prostě budou jen tak pozorovat svět.
 • slintáčky: dostali jsme jich mraky – a šly hned pryč. Naše malá je opravdu velký slintálek, ale další kus hadru kolem krku nepotřebuje.
 • monitor dechu a kojenecká váha: 2 věci, bez kterých to v porodnici „prostě nejde!“ a vy odjíždíte s novorozencem v náručí vystresovaná z toho, že nezaznamenáte to, že nedýchá, nebo že vám bude málo jíst a málo přibírat. Naučila jsem se důvěřovat sobě, svému instinktu a ohledně jídla své dceři. Mám dny (noci) kdy snad každých 10 minut chodím kontrolovat, jestli dýchá. Kojím prakticky na požádání a přibírá pěkně, děkuji za optání (teď už teda jí i příkrmy, ale to je na nějaké jiné povídání).
 • chůvička: ok, máme dva pokoje, tady chůvička asi není úplně potřeba. Ale když už dojde k tomu, že malá spinká v pokoji a já dělám něco na zahradě (nebo naopak), poslouží stejně dobře 2 mobilní telefony a hlasitý odposlech. Stejně mám pocit, že chůvička by neměla takový dosah.
 • vlhčené ubrousky: tady musím přiznat, že za půl roku života malá spotřebovala asi tak 1 balení vlhčených ubrousků a to jen kvůli mé pohodlnosti. Obecně nemám důvěru k něčemu, co vydrží být rozdělaný třeba rok a stále vlhký. Voda teče všude, příp. si ji můžu vzít v láhvi s sebou, stejně tak vozím žínku (či perlan). Vzhledem k tomu, že jsme začali s příkrmy, tak občas už samotná voda skoro nestačí, takže na cesty se pokusím vyrobit vlastní vlhčené ubrousky (návodů je na netu spousta, např. zde). Uvidíme.

Co se nám osvědčilo:

 • látková přebalovací podložka: na doma (do postýlky, jako ochranu matrace), používám ty jednorázové (a protože se malá téměř nepročurává, vydrží opravdu dlouho), ale na cesty si nemůžu vynachválit ty látkové. Jsou skladné a docela rychle schnou. Mám dvě, jednovrstvou tenčí a dvouvrstvou (tlustší). Množstevně stačí, jednovrstvá se mi zdá lepší.
 • držák ponožek: Jestli vašemu dítku ponožky padají nebo je skopává, naprosto must have. Vážně. I když na to prvně budete koukat jako co to je za kravinu a jak se to vůbec navlíká, tak to dost možná bude nakonec nejpoužívanější kus šatníku vašeho drobečka.
 • plenkovník: Další z kategorie věcí, na které zpočátku koukáte jako „co to je za blbost.“ Nakonec žádná blbost. Pěkně v něm mám téměř všechny nezbytnosti pro malou, čapnu celý ten balík (plenkovník), dám do příslušné tašky, zavazadla, jen tak pod kočár či do auta a jdu. Nemusím vyskládávat celou kočárkovou tašku a pak se hrozit, že jsem zapomněla papírový kapesníčky, igelitový pytlík na plínu či nějakou jinou nutnost. Dá se koupit. Já jsem ušila vlastní podle báječného návodu na youtube. Troufám si říct, že to zvládne opravdu i začátečník.
 • kukla: vážně. Čepice se malé všelijak přetáčí, padá do očí, či lezou uši ven. Kukla tohle vyřešila. A navíc v manduce netáhne na krk.
 • manduca/šátek/jiné nosítko: na výlety do terénu a do města autobusem či tam, kde nevíte, jestli nebudete muset do patra bez výtahu, ideální řešení.
 • sportovní vozíček: tohle je prostě dané životním stylem, pro nás dva s manželem je to báječná věc. Máme verzi za kolo i tu běžeckou a s blížící se zimou vyvstává otázka, zde nutně nepotřebujeme i ten běžkařský set…

Časem mne určitě napadne X dalších (ne)potřebných věcí, ale to už bude jinou vývojovou etapou a podělím se o ně někdy v budoucnu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s