„Můžu se podívat?“

Přes dva měsíce brázdím ulice malého městečka (spíš větší vesnice) s malým mimčem v kočárku či šátku. Do toho města jsem se přivdala, není mým rodným městem a co nejdřív mám(e) v plánu vrátit se tam, odkud pocházím já. Kromě (rozvětvené) rodiny mého manžela a pár jeho kamarádů tu nikoho neznám. A předpokládám, že tedy ani nikdo nezná mě (možná jen z povídání, ale i to bych pochybovala).

Nevěřili byste, kolik lidí mě za ty dva měsíce oslovilo stylem „Jé, vy máte miminko, můžu se podívat?,“ „No to je ale krásný miminko, kolik mu je?“ a podobně. Nejen na ulici toho města, ale třeba i v anonymním supermarketu. Kolikrát i naprosto neznámá osoba vyjádřila politování nad tím, že mám malou v šátku a ona se na ni nemůže podívat.

COŽE??? To, že mám dítě, dává snad všem právo ho okukovat, nahlížet do kočáru, rozplývat se nad ním a konverzovat se mnou? Nemyslím si. A štve mě to. Akorát ve většině případů asi neumím být asertivní, tvrdě ignorovat nebo prostě říct „ne, nemůžete se podívat a nechci se s vámi bavit.“ Nevím proč. Nějaká vrozená slušnost? Obavy z toho, že to je manželova tetička z osmého kolene, kterou jsem ještě neměla šanci poznat a po rodině se bude vykládat, co si vybral za nafoukanou nánu? Nevím.

Samozřejmě to dělají i lidi v té dědině, ze které pocházím. A tam mi to nevadí. Zajímavé? Nemyslím si. Znám je (celý život). Oni znají mě (tady celý život). Nejsou to anonymní lidi z davu. Ještě bych to pochopila u sousedů/sousedů-ob-jedno/sousedů od naproti/atp. v našem stávajícím bydlišti – prostě nějaké udržování sousedských vztahů, ok. Případně u maminky/babičky/tetičky, která vede za ruku odrostlejší dítko, které by se rádo podívalo na miminko. Ale u těch ostatních??

Asi to budu dlouho rozdýchávat, asi si na to budu dlouho zvykat a asi v sobě budu dlouho hledat tu sílu říct „ne, nezlobte se.“ Možná tak dlouho, že malá už nebude malá a nebude atraktivním objektem k pozorování.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s