Bolavé bříško

Co je teď u nás doma téma číslo 1, tak to je bolavé bříško naší kopretinky.

Jak se takové bolavé bříško pozná? Po pár dnech či týdnech s miminkem to pozná asi každá maminka a každý vnímavější tatínek, zapojený do péče o prtě. Takové bříško, to začne bolet kdykoli, u nás nejčastěji po jídle. To se prvně nakrabatí čelo, zadrží dech tím, jak moc se snaží tlačit, u toho se zrudne … a pak se začne křičet. A jak! Je to křik plný bolesti, úplně jiný, než když je hlad nebo jenom smutno a chce se pochovat. Nožičkama se kope na všechny strany, nebo se naopak napnou, celé tělíčko se prohne, a u toho se rudne a křičí.

Každý den. Někdy i několikrát. Většinou večer. Někdy hodinu. Někdy dvě. Někdy úplně celý večer.

Co se s tím dá dělat? Internet je plný rad. Kojící matka by měla držet dietu (bez nadýmavých potravin, bez čerstvého pečiva, bez jakéhokoliv kynutého pečiva, bez mléka, a milion dalších – možná nejlépe nejíst nic!). Masírovat bříško. Položit na bříško. Probiotika. X druhů přírodních kapiček na problémové bříško. X druhů nepřírodních kapiček na problémové bříško. Držet bříško v teple. Přidat nahřívací pytlík. Zaujmout s miminkem polohu na boku. Chovat. Dát miminko do šátku. Uspat miminko v autě. Uspat miminko za zvuku vysavače/fénu/aplikace se zvuky na usnutí (ano, opravdu to existuje!). A spousta dalšího.

Čekáte radu? Marně. Každému asi pomůže něco jiného. Někomu možná nepomůže nic. A nebo pokaždé na to samé dítko pomůže něco jiného. Chce to zkoušet. Chce to obrnit se velkou dávkou trpělivosti. Jedno je jisté: než vyzkoušíte vám sympatické metody, uběhne tolik času, že se nakonec ozve jedno či více obrovitých „prrrrrrrc,“ a miminko jak kdyby někdo najednou vypnul. Zavřou se oči a v tu ránu spí. Že by to chtělo jenom čas? Možná. Ale ten pláč je tak hrozný, že nedělat nic a nechat miminko plakat a trápit se v postýlce, prostě nejde. Nehledě na to, že i nám dospělým se všechny bolesti a trápení snáší lépe, když vedle sebe máme někoho blízkého.

 

1 komentář: „Bolavé bříško

  1. Pingback: První zuby | Během, kolem, životem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s