Látkujeme a šátkujeme

LÁTKOVÁNÍ:

Před porodem jsem se poměrně intenzivně snažila teoreticky proniknout do tajů současného používání látkových plen (více zde).

Po necelém týdnu v porodnici a v jednorázových plenách jsem jela domů s miminkem, zbytkem jednorázových plen a s pochybami, zda se na ty látkové prostě a jednoduše nevykašlu. Nevykašlala jsem se. A funguje to.

Používám tedy jen a pouze bavlněné čtverce, zatím novorozenecký sklad, dovnitř separační ubrousek (někdy pomůže, někdy ne), a navrch svrchní nepromokavé kalhotky. Obavy, že mokrá plína bude prckovi vadit a já budu přebalovat co půl hodiny, se nepotvrdily. Mokrá plína nevadí, vadí pokaděná. Komu by nevadila, že. Zatím mi tento systém neprotekl.

Spotřeba je cca 10 plen za den. Peru každý druhý či třetí den, tedy kolem 30 plínek (o moc víc by se jich do naší pračky snad ani nevešlo). S podivem je, že i v mokrém a sychravém počasí uschnou celkem rychle. To co neuschne přirozeně, doschne pod rozpálenou žehličkou. Upřímně, žehlení je to jediné, co mě na látkových plenách prudí.

Novorozenecké svrchní kalhotky jsou nezbytné, rozhodně se to nedá obejít tím, že ty „normální“ sepnete na nejmenší velikost, jak jsem jednu chvíli plánovala. Ono i ty novorozenecké je potřeba zmenšit, i když jsem původně vůbec nevěřila tomu, že někdo bude mít takhle malou prcku. Ty novorozenecké mám dvoje, asi by se šikly ještě jedny, ne vždy mi totiž stihnou uschnout (a je pravda, že je peru jen když jsou špinavé). To pak dávám malou do jednorázovek, ale za více než 2 týdny co jsme doma, jsem to musela udělat snad jen 2x.

Na cesty k lékaři apod. používám jednorázové. Je to pohodlnější, jednodušší, na přebalení rychlejší… Vlhčené ubrousky používám taky pouze mimo domov.

Stav zadečku je uspokojivý, je neopruzený, občas trochu červený, ale nevím, zda prostě není oležený 🙂

ŠÁTKOVÁNÍ:

Jsem příznivcem šátků a nošení dětí všeobecně. První věc, kterou jsem na prcka pořídila, byla manduca s novorozeneckou vložkou z druhé ruky. To naše miminečko mi přijde i na novorozeneckou vložku tak malé, že ho do manducy zatím nedávám a používám šátek půjčený od švagrové.

Na šátku mě překvapila jeho délka. Obrovská. Opravdu. Měřila jsem a má přes 4 m. Vzhledem k tomu, že jsem o spoustu centimetrů vyšší než švagrová, mám téměř problém ho zavázat. Takže si pořídíme šátek vlastní, o metr delší 😀

Úvaz používám kříž s kapsou uvnitř. Když jsem tento úvaz zkoušela poprvé, sama, na nečisto, tak jsem se na šátku málem oběsila (jsem trochu kopyto, no). Když jsem ho zkoušela podruhé s miminkem, chyběly mi tak 4 ruce (a to byl přítomen manžel). Až jsme tam malou nasoukali, úplně jsem se bála ruce oddělat, aby mi náhodou nevypadla. Chce to jen trochu cviku, teď už zvládám řekla bych bez problémů. Pouze mám pocit, že máme klaustrofobické dítě: v jedné fázi má šátek přes hlavičku (jinak to neumím), to se křik zintentzivní a člověk má pocit, že jí snad musí fyzicky ubližovat (např. když zrovna srovnává nožičky apod.). Jak ale šátek z hlavy oddělám, je najednou úplný klid.

Občas mi tam ale přijde taková skrčená a já mám pochyby o tom, zda ji tam mám dobře a zda neškodím jejím zádíčkům. I s ohledem na moje problematická záda, která mě při delším nošení v šátku (třeba déle než hodina) bolí, používám šátek minimálně, pouze při opravdu velkém pláči, při pláči když potřebuji něco udělat, a na cestu když je jednodušší použít šátek než kočár (např. dnešní nákup v dešti – šátek mi uvolnil ruku na deštník).

Šátek je v našem případě každopádně naprosto skvělý pomocník pro uklidnění miminka a to i v případě, že ho bolí bříško. S malou v šátku zvládám udělat spoustu běžných věcí, které bych neudělala, kdybych ji chovala na rukách. A navíc je to hrozně krásný pocit, mít ji takhle blízko u sebe, slyšet a cítit jak dýchá, slyšet, jak si spokojeně vrní. Myslím, že jí se taky líbí slyšet tlukot mého srdce a rytmus mého dechu. Jinak by si tam asi tak spokojeně nehověla 🙂

(problematické je pro mne zatím vystihnout okamžik, kdy je možné dítě odložit zpět do postýlky. Většinou se totiž znovu rozpláče. Tak se to snažím fyzicky vydržet vždy do dalšího přebalování a krmení -to je totiž další takový uklidňovač.)

1 komentář: „Látkujeme a šátkujeme

  1. Pingback: Plavání dětí | Během, kolem, životem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s