Bolesti, bolístky a jiná trápení

Ne nadarmo se těhotenství říká také „jiný stav.“ Cítíte se prostě jinak, někdy víc, někdy míň. Teď jsem někde mezi druhým a třetím trimestrem. Své těhotenství zatím myslím směle můžu prohlásit za bezproblémové a doufám, že tomu tak bude i nadále. Přesto nějaké bolesti a bolístky spojené s jiným stavem mám. Jaké? Tak tady jsou:

  • (ranní) nevolnosti: problém, který údajně trápí většinu žen prvních několik týdnů, někdy i měsíců, někdy ještě déle. Taková ta typická nevolnost, kdy se zvedáte z postele s rukou na ústech, pádíte k záchodu a modlíte se, aby zrovna nebylo obsazeno, tak ta mě nikdy nepotkala, a jsem za to ráda. Vlastně jsem za celou dobu těhotenství nezvracela ani jednou. Někdo mi dokonce říkal, že nevolnosti v těhotenství prý značí problém s tím, těhotenství vnitřně přijmout. Zajímavé, na to že jsme to neplánovali…
  • únava: vždycky jsem byla spáč a nebyl pro mě problém lehnout si po obědě a na hodinku, dvě, tři si zdřímnout. Zejména v prvním trimestru ta únava byla příšerná. Ty unavené a usínací stavy na mě přicházely v práci, v autě, při uklízení, při sportu, kdykoli. Teď je to o něco lepší. Stále mám zvýšenou potřebu spánku a odpočinku, což je pro poměrně aktivního člověka (za jakého se dosud považuji) někdy celkem omezující a limitující, už to ale není v té míře, že by pro mě den končil 19 h a já totálně mrtvá šla spát. (Poznámka trochu předčasná: to jsem teda zvědavá, jak to budu/budeme dělat, až budeme čekat další dítko…)
  • slabost: motání hlavy, pocity na omdlení, mžitky před očima, celková slabost, šmátrání po nejbližším vhodném místě na sednutí a uvažování, zda je poblíž někdo, kdo by vás vzkřísil a zvedl. Jo, tak tohle mám a znám. Už jsem vypozorovala, že se ráno potřebuji najíst hned poté, co vstanu. Stačí opravdu troška (3 piškoty, sušenka, čtvrtka chleba…), ale čekat i jen nepatrných 15 minut by vedlo k popsanému nepříjemnému stavu. Když to nepomůže, následuje vyšší level – kafe. Na tom popsaném motacím se stavu je nejhorší opravdu ten pocit, že nevíte, jestli vás někdo zvedne a kdy. Do „finále“ jsem to zatím ještě nikdy nedotáhla, tak snad to tak bude i nadále.
  • bolesti zad: tak ty mě trápí více či méně celoživotně. A teď je to ještě horší. Někdy mám vyloženě problém se bolestí zvednout z pololehu (polosedu) či lehu na zádech. Přetočit se na bok? Ani to někdy bolestí nejde. A to mám ten největší zápřah teprve před sebou. Jsem zvědavá, jak to zvládnu!
  • záněty: Tak toto považuji za první (a doposud vlastně jediný) vážnější problém. Močák, kvasinky, … mám snad všechno (alespoň náběhem), co existuje. Na to držet 100% protikvasinkovou dietu (dávat pozor na sacharidy, omezit bílou mouku…), tak na to fakt nemám. Držet ji částečně prý nemá žádný význam. Držet se jen doma, v suchu a teple a nezapotit se, na to taky moc nejsem. Takže pěkně brusinky ve všech možných formách, urologický čajíček (už jsem si na něj celkem zvykla), sem tam od doktorky nějaké globule, no je to báječné!
  • pohyby: Poprvé to přišlo kolem Vánoc. Takové malé ťuknutí v bříšku, kdy si spíš říkáte, co to trávení zase blbne! O nějaký den později už to bylo naprosto zřetelné, a dokonce i tatínek, když večer položí ruku na břicho, cítí kopajícího prcka taky 🙂 Je to zábava. Do té doby, než si dá prcek třeba na 24 hodin pohov a vůbec o něm nevíte. Ta nejistota a nervozita!!! To bych byla ráda i za pořádný kopanec do močáku! (Zatím se nakonec vždycky probral a řádí vesele dál).
  • jiné tělo: nevím, kolik žen se s tímto potýká. Já jsem ke svému tělu obecně dost kritická. A pak najednou neplánovaně mám prsa! To by ještě celkem šlo. Ale pak se přidal zadek, stehna a břicho. Kila letí nahoru (to bych řekla že souvisí s tím, že nebyly žádné nevolnosti, přibírám pěkně hned od začátku) a prakticky do ničeho se nevejdu. Do triček jo, ta jsou elastická…a najednou taky krátká! Prostě to k tou patří. Někdy to beru tak jak to je, a říkám si, že břicho shodím a vypracuju kdykoliv po porodu, teď na to není ten správný čas. Jindy panikařím, nemůžu se na sebe ani podívat a bojím se, že to už nikdy neshodím. Naštěstí mám úžasného muže, který mě bere takovou, jaká jsem a na rozdíl od pár jiných chlapů, které ve svém okolí mám, vím, že by mi nikdy (minimálně v těhotenství) neřekl, že jsem tlustá. Díky za to.
  • nálady: s těmi jsem se taky potýkala spíše na začátku. Nevím, do jaké míry to bylo  způsobeno vším stresem z práce, svatby, úpravy bydlení, stěhování a do jaké míry  těhotenskými hormony. Každopádně teď už je to lepší, skoro bych řekla, že po psychické stránce jsem to prostě já. Muž si to dokonce pochvaluje, je rád, že zmizely mé každoměsíční (ne)nálady spojené s MS.
  • chutě: skoro bych řekla, že je nemám. Vždycky jsem jedla divné kombinace. Mou oblíbenou večeří už pěkných pár let je chleba se sádlem a pórkem či nivou (či obojím), hrnkem studeného mléka a miskou meruňkového nebo třešňového kompotu. Na nic horšího či bláznivějšího chuť nemám. Jedno období jsem se mohla utlouct po rybičkovém salátu s majonézou, teď zase často (častěji než dřív) sahám po sladkém, protože jsem prostě mlsná…ale to jsem byla vždycky 🙂
  • cukrovka a další: na vyšetření na těhotenskou cukrovku a myslím, že i spoustu dalších, jsem nešla. Nastínění toho proč, najdete zde. Nevím, možná se to časem ukáže jako chyba a budu litovat. Zatím ale vycházím z toho, že cukrovku (nejspíš) nemám a tak se nemusím stresovat. Pozitivní vliv toho mého nevědomí vnímám v tom, že si kolikrát dokážu říct „ne,“ když sahám po sladkém a naopak přidat do jídelníčku více zeleniny (což je u mě v zimě docela velký problém!).

Jsou to prkotiny, že? Taky si říkám 🙂 Prostě je to jiný, ale krásný stav, který si snažím maximálně užít. A řekla bych, že se mi to zatím docela daří. Tak uvidím, jak mi to půjde ty následující cca 3-4 měsíce.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s