Zimním Údolím Říčky

Údolí Říčky je přírodní rezervace nacházející se jen kousíček na SV od Brna. Dá se říci, že tvoří jakousi vstupní bránu do Moravského krasu. Po obou stranách potoka Říčka se rozkládají lesy, které se hned o pár metrů desítek dál zvedají v menší kopečky, nebo dokonce ve skály. A právě v těchto skalách jsou nezřídka ukryty jeskyně.

Jako výchozí bod naší krátké zimní vycházky jsme zvolili Hostěnice. Pozor! Neznalí mohou mít problém najít místo k zaparkování, doporučuji kapacitně většinou dostačující parkoviště u hřiště.

Hned tam se můžeme napojit na červenou turistickou značku. K Hostěnickému propadání je to jen krátká zacházka. Nemohu si pomoci, ale je to prostě zajímavé – potůček si teče po povrchu….a najednou zmizí, aby se o pár kilometrů dál zase objevil.

WP_20180217_15_52_00_Pro[1]

Pokračujeme dále po červené a následně po žluté, scházíme z poměrně prudkého kopce. A pak hned zase do kopce, tentokrát po modré, k jeskyni Pekárna. Dnes už zde nejspíše žádné pozůstatky po pravěkém osídlení nenajdeme, za určitých klimatických podmínek, někde na hranici sněhu a tání, se můžeme být v jeskyni svědky zajímavých a někdy i opravdu velkých rampouchů, které rostou ze stropu i ze země. Místo krápníkové výzdoby je tak krátkodobá rampouchová. (Tentokrát jsme zde byli ale brzo, a rampouchy se teprve začínaly dělat. Proto se nepodělím o vlastní fotodokumentaci, ale dám alespoň odkaz na článek s fotkami, které jsem našla.)

WP_20180217_16_01_42_Pro[1]

Takové malé rampouchy byly v Pekárně v době naší návštěvy. Doba těch nejlepších ještě dle mého teprve přijde. Jen ji nepropást.

Máme za sebou tedy asi nejzajímavější bod trasy. Pak už jen proti proudu Říčky, kolem vstupu do Ochozské jeskyně a kolem Hádeckého propadání (nenápadně skrytého pod břehovou hranou!), přihcázíme k Hádeckému rybníku, kde někteří odvážlivci bruslí. My si raději Pod Hádkem dáme vynikající teplou česnečku. (Nenechte se zmást, hospůdka vypadá z venku možná opuštěně, ale je otevřená denně a obsluha je milá. V létě je v pravidelně v obležení turistů i cykloturistů).

WP_20180217_16_58_22_Pro[1]

Pak už zase po červené vystoupáme nahoru, projdeme kolem kaple sv. Anny nenápadně skryté v lesích a ubíráme se k autu a domů.WP_20180217_17_13_11_Pro[1].jpg

Údolí Říčky stojí za to navštívit, v kteroukoli roční dobu, pěšky či na kole. Je protkáno spoustou turistických i naučných tras. Nejedná se o liduprázdnou a neznámou lokalitu, ale na to, jak je blízko velkého města, by zde mohlo být lidí daleko víc.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s