Na výlet do Ostravy?? No jasně!

Někdy na jaře jsme se přihlásili na maraton do Ostravy. Ani jsme moc nepřemýšleli a shodli jsme se na tom, že když už se potáhneme „takovou dálku,“ byla by škoda tam jen přespat, proběhnout městem a hned jet zase zpět domů. Takže jsme si vyhradili jeden den na poznávání Ostravy. Ač nám počasí zrovna nepřálo, výlet to byl parádní a rozhodně jsme neviděli vše, co toto největší město Českého Slezska nabízí.

Tady přináším pár tipů a poznatků:

Důl Michal – jeden z přístupných ostravských areálů, ve kterém již byla těžba černého uhlí ukončena. V nabídce je několik prohlídkových okruhů, my jsme zvolili 90 minutovou „Cestu havíře do práce a zázemí,“ ze které se díky skvělému průvodci nakonec stala prohlídka více než dvouhodinová. Přímo do dolu se člověk nepodívá, ale to prý zde, v ostravsko-karvinském regionu, nikde.
K vidění jsou třeba řetízkové „čisté“ a „špinavé“ šatny, sprchy, geodetická kancelář, ordinace lékaře… Návštěvníci projdou i všemi patry těžní věže, podívají se do strojovny a na samý závěr prohlídky průvodce uvedl do chodu parní stroj. V životě jsem takto z blízka nic podobného neviděla a tak jsem jen stála s otevřenou pusou a koukala.
Celý areál budil dojem, že horníci jen na chviličku odešli. Prakticky nikde žádné zátarasy, žádné popisky jako v muzeích, nic naleštěného…

01 michal.jpg
Na celé prohlídce bylo nejlepší to, že prováděl člověk, který má k těžbě blízko – pán, který sám v ostravsko-karvinských dolech pracoval, znal tamní poměry a všechny informace, o které se s námi dělil, pocházely z osobních zkušeností a nebyly jen vyčtené z knih. Zejména z tohoto důvodu doporučuji návštěvu co nejdříve, lidé odchází a za pár let už může dolem provádět sebešikovnější slečna, kterou bude její práce bavit, bude se o ni zajímat, bude vědět spoustu informací…ale v podání člověka, který to všechno zažil, je to přece jen něco jiného.
Prohlídku doporučuji dopředu zarezervovat.

Areál Dolních Vítkovic – tzv. Ostravské Hradčany, to je areál Vítkovických železáren. Některé z rozsáhlých objektů jsou zpřístupněny, např. vysoká pec s vyhlídkou – Bolt tower, Svět techniky pro malé i velké, nebo třeba multifunkční hala Gong z původního plynojemu. Z nejrůznějších důvodů jsme žádné z těchto „atrakcí“ nenavštívili, ale on i ten samotný areál stojí za to: pošmourné počasí, na které jsme my měli štěstí, dodávalo opuštěným a některým polorozbořeným objektům tu správnou atmosféru. Veřejné prostory areálu jsou hezky upravené a prakticky u každého objektu se nachází informační cedule. Procházet se tudy a kochat se, by se dalo snad celý den…

02 vitkovice

Poznámka: od návštěvy Světa techniky nás odradily neskutečné davy lidí. Přesto jsme jen ve vestibulu budovy strávili více než hodinu: možnosti vyzkoušet si na vlastní kůži přetížení 3G za pomoci gyroskopu prostě nejde odolat, je možné dostat se do virtuální reality a v mezičase si dát pingpongový zápas (pálky a míček k zapůjčení za směšnou zálohu na pokladně).

Věž Nové radnice – vyhlídková věž Nové radnice na Prokešově náměstí je přístupná denně, prakticky až do soumraku a nabízí krásný pohled na město. I v šeru, vlhku a oparu v době naší návštěvy jsme viděli množství siluet těžních věží rozesetých prakticky po celém městě, panorama Dolních Vítkovic a světélkující OC Nová Karolina.
Na vrchol věže vás vyveze výtah, takže je to něco i pro lenošné povahy. A pokud chcete nějaký suvenýr z Ostravy, nepřeberné množství jich naleznete ve zdejším infocentru. Osobně doporučuji tvrdé cucavé bonbóny Baníčky 🙂


 

Zdá se vám toho málo? Ostrava toho nabízí daleko víc, pro ty co dávají přednost spíše přírodě je to třeba Halda Ema s vyhlídkou na město nebo meandry Odry u polských hranic. Děti určitě nadchne svět miniatur a dospělí si možná až zde budou umět představit, jak je oproti všem ostatním památkám Eiffelovka obrovská! Z povídání přátel vím, že za návštěvu stojí i ostravská zoo. Jste-li milovníci historii, i Ostrava má svůj hrad! Pokud vás zajímá spíše ta důlní historie města, kromě výše zmíněného dolu Michal je možné navštívit i Důl Hlubina v Dolních Vítkovicích či Landek park. Znalci písní od Jarka Nohavici si určitě nenechají ujít Sýkorův most a možná, stejně jako já, začnou až tady bádat po tom, kdo to vlastně Sýkora byl.

Návštěva Ostravy v každém případě stojí za to. Domy v centru jsou povětšinou hezky opravené a obyčejná procházka městem zdánlivě bez cíle může vést nejen k nasání atmosféry města, ale i k objevení netušených zákoutí a hezkých míst, jako jsou třeba nápadité domečky pro hmyz/knihovna:

03 hmyz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s